Yüzük Ölçüsü

Eklenme Tarihi:

Yüzük Ölçüsü

Yüzük Ölçüsü Nasıl Alınır?

Yüzük ölçüsü, özellikle evlilik teklifi edecek kişiler için önemli bir konudur. Bu durum, yüzük ölçüsü nasıl alınır sorusunun da ön plana çıkmasına neden olur. Doğru ölçüde yüzüklerin satın alınabilmesi için çeşitli yöntemlerle yüzük ölçüsünün alınması sağlıklı olacaktır. Bu ölçülerin alınmasında kullanılabilen farklı yöntemler bulunur. Çevre bulma, çap bulma yöntemleri; yüzük ölçüsü almada kullanılan en etkili yöntemler arasında yer alır. Peki en başarılı şekilde yüzük ölçüsü nasıl alınır, yüzük ölçüsü alırken yapılması gerekenler nelerdir?

Yüzük Ölçüsü Alma Yöntemleri

Ölçünün etkili alınmasını sağlayan pek çok yöntem bulunur. Bu yöntemleri genel olarak aşağıdaki gibi sıralamak olanaklıdır:

Yüzük ölçüsü nasıl alınır sorusunun cevabı olarak ön plana çıkan her iki yöntem de oldukça etkilidir. Bir tel ya da şerit halinde kâğıt parçasının parmak etrafında sarılması ve birleşen noktaların işaretlenmesiyle gerçekleştirilen yöntemde, başlangıç noktasından işaretli noktaya kadar hesaplama yapılır. Yapılan ölçüm, yüzük ölçüsü tablosundaki değerlerle karşılaştırılır.

Bir diğer yöntemlerden biri ise çap bulma yöntemidir. Daha önceden takılan yüzük alınır ve milimetre ölçüsü bulunan bir cetvel yardımıyla yüzüğün çağı hesaplanır. Cetvelde bulunan milimetre değeri okunarak yüzük ölçüsü hesaplamak olanaklıdır. Her iki yöntem de etkili sonuçlar verdiğinden ölçüyü bulmak için belirtilen yöntemler tercih edilebilir.

Yüzük Ölçüsü Tablosu Nedir?

Yüzük ölçüsünde en önemli şey yüzük ölçüsü tablosudur. Birtakım değerlerin bulunduğu tablo, yüzüğün çevre ve çapına göre gösterir. Örneğin çapı 14,86, çevresi ise 46,50 olan bir yüzüğün ölçüsü 7’dir. Bunun yanı sıra çapı 19,84, çevresi ise 61,60 olan yüzük 20’dir. Yüzük ölçüsü nasıl alınır sorusu kapsamında tablodaki değerlerin de bilinmesi önemlidir.

Genellikle standart bir ölçü tablosu bulunur. Fakat bazı durumlarda tabloda yer almayan çap ve çevre ölçüleri de bulunur. Bu tarz durumlarda doğrudan yetkili kişiyle iletişime geçilmeli, belirlenen çap ve çevre ölçülerine göre yüzük talebinde bulunmalıdır. Ayrıca yüzük ölçümler oldukça titiz bir şekilde yapılmalı, herhangi bir hataya yer verilmemelidir.